Ogłoszenia parafialne 30.03.2014

CZWARTA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

30 marca 2014

1. Dzisiejsza, czwarta niedziela Wielkiego Postu zwana jest niedzielą radości, od łacińskiego słowa: „laetare”, którym rozpoczyna się antyfona na wejście. Zwykle nie mamy okazji jej usłyszeć, gdyż zastępują ją śpiewy na wejście, ale jeśli zajrzymy do tekstów liturgicznych, to tam ją znajdziemy. Radość w Wielkim Poście nie wypływa z faktu, że kończy się okres pokuty, lecz w połowie tego okresu Kościół chce nam przypomnieć, że mimo doświadczanych trudności mamy się radować z nadchodzącego zbawienia. Wyrazem tego jest również różowy kolor szat liturgicznych, który dziś zastępuje kolor fioletowy, zwyczajowo stosowany w Wielkim Poście.
  2. W minionym tygodniu odbyły się Parafialne  i Szkolne Rekolekcje Wielkopostne. Ks. Tadeuszowi, paniom  katechetkom, , dyrekcjom, nauczycielom i całej społeczności szkolnej dziękujemy za pomoc w ich sprawnym przeprowadzeniu, a wszystkim uczestnikom parafialnych i szkolnych rekolekcji za otwarcie na słowo Boże i świadectwo wiary. Bóg zapłać!
  3. W naszych przygotowaniach do świąt Wielkanocy nie zapominajmy o tym najważniejszym – duchowym przygotowaniu. Okazja do spowiedzi w tym tygodniu będzie pół godziny przed każdą Mszą święta. Nie odkładajmy jej na ostatnie dni. Do Komunii św. w święta możemy przystępować również dłużej po spowiedzi, bylebyśmy nie popełnili grzechu ciężkiego. Grzechy lekkie, czyli takie, które zostały popełnione nie w pełni świadomie lub też ich materia nie obejmuje rzeczy ważnych, są gładzone podczas aktu pokuty na początku Mszy św., o ile z wiarą i pokorą stajemy w prawdzie wobec Boga.
  4. W tym tygodniu przypada również pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca, tym bardziej zechciejmy skorzystać z sakramentu pojednania i pokuty. W piątek będą dodatkowe Msze św. w kościołach filialnych o godz. 16.00.
  5. W sobotę od 8.00 odwiedzimy chorych z sakramentami św. Na godz. 8.10 zapraszamy do wspólnego śpiewania Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny.
  6. Zachęcamy również do udziału w nabożeństwach wielkopostnych: Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. Droga Krzyżowa w piątek dla dzieci o godz. 17.00, dla młodzieży i dla dorosłych o godz.8.30 i 18.00 z kazaniem pasyjnym podczas Mszy świętej. Gorzkie Żale w niedzielę po Mszy świętejo godz. 11.00.
  7. Zechciejmy również włączyć się w adorację Najświętszego Sakramentu w czwartek, 3 kwietnia, od godz.18.30 do 19.30. Nie zapominajmy o tym wielkim darze, jakim jest Eucharystia, szczególnie w tych dniach, gdy zbliżamy się do celebracji tajemnicy jej ustanowienia w Wielki Czwartek. Jak też prośmy z ufności i z pokorą za tych, którzy ją dla nas sprawują: za kapłanów. Módlmy się o świętość ich życia, aby ich świadectwo pociągało wielu młodych, zwłaszcza z naszej parafii do pójścia w ich ślady.
  8. W środę, 2 kwietnia, przypada kolejna rocznica odejścia do domu Ojca naszego wielkiego rodaka, Ojca Świętego Jana Pawła II. Modląc się przez jego wstawiennictwo, nie zapominajmy o pogłębianiu jego nauczania i wprowadzaniu w życie dziedzictwa, które nam zostawił. Niech jego opieka i Boże błogosławieństwo towarzyszą nam nadal na naszej wielkopostnej drodze.
  9. Po Mszy św. w zakrystii osoby które podjęły Duchową Adopcję Dziecka Poczętego mogą odebrać  przyrzeczenia i legitymacje.
  10. Za tydzień będzie zbierana kolekta inwestycyjna.
  11. Jest do odebrania i nabycia nowy „Pielgrzym”.
  12. Przy wyjściu z kościoła można zabrać informację o „OKNIE ŻYCIA”, które powstało u Sióstr Miłosierdzia Św. Wincentego a Paulo w Kartuzach przy ul. Gdańskiej 12.
  13. Przy wyjściu z kościoła można kupić książeczkę „Jan Paweł II- już święty. Pamiątka kanonizacji”. Cena  10,- zł.
  14. Nasi Ministranci zajęli III miejsce w Diecezjalnym Turnieju Piłki Halowej w Pelplinie w kategorii gimnazjalnej. Gratulujemy!!!