Ogłoszenia parafialne 02.03.2014

ÓSMA NIEDZIELA ZWYKŁA

2 marca 2014

1. Dzisiejsza, ósma niedziela w ciągu roku zamyka pierwszą część tak zwanego okresu w ciągu roku, która stanowi swoisty pomost pomiędzy okresem Narodzenia Pańskiego a Wielkim Postem. W najbliższą środę, 5 marca, rozpoczniemy zatem okres przygotowania do świąt Wielkanocnych, czyli właśnie Wielki Post.
  2. Dziś po Mszy św. o 15.00 będzie Adoracja Najświętszego Sakramentu na wzór dawnego nabożeństwa czterdziestogodzinnego. W ramach wystawienia Najświętszego Sakramentu odprawimy Godzinę Miłosierdzia. W poniedziałek i we wtorek adoracja Najświętszego Sakramentu będzie po Mszy św. o 8.30 i potrwa do godz. 10.00  oraz po Mszy św. o 17.00 /godzinę wcześniej !!!/ i potrwa do 18.30.
  3. Msze św. w Środę Popielcową w naszym kościele celebrujemy w następującym porządku: w Linii będą  rano o 8.30, 18.00 i dodatkowo dla pracujących o 19.30, w Kętrzynie  i w Niepoczołowicach o 16.30. Na wszystkich Mszach św. będzie błogosławieństwo popiołu i posypanie pokutne. W tym roku środę popielcową przeżywać będziemy jako dzień postu i modlitwy o pokój w Republice Środkowoafrykańskiej i ustanie prześladowań na świecie.
  4. Przypominamy, że wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Oznacza to, że w ciągu dnia możemy spożyć wyłącznie jeden posiłek do syta, a pozostałe dwa niepełne. Obowiązek ten nie dotyczy osób chorych.
  5. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca, dzień dziękczynienia za dar Eucharystii i kapłaństwa. Z tej okazji modlimy się również o nowe powołania kapłańskie i zakonne, zwłaszcza z naszej parafii. Adoracja w tej intencji w naszym kościele będzie po Mszy świetej o godz. 18.00 do godz. 19.30. Dodatkowa okazja do spowiedzi św. będzie w czwartek od 17.00 do 18.00.
  6. W I piątek Msze św. będą w Linii po Drodze Krzyżowej o 8.30 i 18.00 oraz w Kętrzynie i w Niepoczołowicach o 16.30.
  7. Nabożeństwa Wielkopostne będą : Droga Krzyżowa w piątki o 8.30 i o 18.00 z kazaniem pasyjnym podczas Mszy św. Gorzkie Żale w niedziele po Mszy św. o 11.00.
  8. Za udział w każdym z tych nabożeństw możemy uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały odpuszczone co do winy. Odpust ten możemy ofiarować za siebie lub za zmarłych. Do jego uzyskania konieczne jest spełnienie zwykłych warunków, tj.: stan łaski uświęcającej, przyjęcie w tym dniu Komunii św., modlitwa w intencjach Ojca Świętego, wyzbycie się przywiązania do grzechy nawet lekkiego. Chciejmy obficie korzystać z tego skarbca łaski, jaki poprzez Kościół ofiaruje nam Bóg, aby zbliżyć nas do siebie.
  9. W liturgii tego tygodnia, we wtorek, 4 marca, będziemy obchodzić święto św. Kazimierza królewicza, który był drugim z sześciu synów Kazimierza Jagiellończyka. Żywo interesował się sprawami publicznymi, a ojciec upatrywał w nim swego następcę i wdrażał go powoli do współrządzenia. Niestety, w wieku 26 lat zmarł na gruźlicę. Jego kult szybko rozszerzył się na terenach Rzeczypospolitej.
  10. W sobotę przypada 542 r. Poświecenia Bazyliki Katedralnej w Pelplinie. Ten dzień w naszej diecezji jest świętem liturgicznym.
  11. W Wielkim Poście, w soboty – od 8 marca w naszym dekanacie będzie przeprowadzony Kurs Przedmałżeński. Spotkania będą się odbywać w Sierakowicach w parafii Św. Marcina o godz. 19.00.